Geschrieben von: Mietek Bakalarz   
Samstag, den 17. November 2018 um 21:43 Uhr

GAZETKA 2/2018

SZKÓŁKA SZACHOWA wystartowała!!!

Sobota 20.10.2018  może będzie kiedyś dniem historycznym, w tym dniu rozpoczął się w Luksemburgu projekt „Edukacja przez szachy”.

Była planowana od kilku lat, wciąż pojawiały się przeszkody. W ostatnich latach 2013-2016 to przede wszystkim wyczerpanie moje i żony prowadzeniem dużego projektu „Nauka myślenia” w szkole podstawowej Ambrosius w Trier. Tam około 120 dzieci miało 1 godzinę szachów jako normalny przedmiot nauki. Jeszcze wrócę kiedyś do tego ciekawego tematu.

Z powodu mojego długiego pobytu w Austrii (gdzie opiekowałem się naszym synem), spowodowanego udziałem żony na Olimpiadzie szachowej w Batumi Gruzja 23.09. - 06.10. (reprezentowała Luksemburg w drużynie kobiecej) wróciłem późno do Luksemburga.

Praktycznie „5 minut przed dwunastą” 20.10. dopiero rozdawałem ulotki, a już po południu były zgodnie z planem zajęcia od 15-tej godziny. Wielkie brawa dla rodziców i Pana Mirka Frydla! I oczywiście dla dzieci, jasne w rożnym wieku, na rożnym poziomie, ale to nie przeszkadzało. Po wstępnej weryfikacji każdy dostał swój zeszyt dopasowany do jego umiejętności. Dzieci pracowały fajnie z zeszytami, super się integrowały, jedne pomagały innym. Nie bez powodu hasło dla szachistów brzmi „Gens una sumus” jesteśmy jedną rodziną.

Również drugie zajęcia 27.10. się udały, przy czym były już płynniejsze.

29.10. - 02.11. Ferie z szachami.

Rewelacja! 6 dzieci, dwoje 5 letnich! I wszyscy wytrzymywali 5 godzin!, a przy odbiorze przez rodziców jeszcze nadal miały ikrę. A działo się naprawdę bardzo duże, wymienię tylko ważniejsze aktywności:

Zadania szachowe polegające na pokonywaniu przeszkód i na dojściu do celu, i małe partie z dużymi figurami plastykowymi na dużych płytkach podłogowych tworzących pola szachowe.

Codziennie poznawaliśmy kawałek historii szachów z opowieści, ilustracji, dzieci szczególnie z zainteresowaniem oglądały figury i szachownice z przed wieków, również z mojego małego zbioru. Bardzo ważne! Poznaliśmy ze szachy powstały, aby uniknąć okrutnych wojen.

Bardzo podobał się konkurs na obskoczenie skoczkiem wszystkich pól szachownicy, tu brylowała zwłaszcza Natalia, końcowe wyniki były super. Natomiast w zadaniach na bicie figur „Solitaire” przodował Mateusz.

Dzieci pięknie pracowały z zeszytami „Wesołe szachy”, brawa dla Helenki i Mikołaja, świetnie sobie radzili z zadaniami w naszych specjalnych edukacyjnych zeszytach dla maluchów bez znajomości pisania i czytania. Maja 5 lat!, świetne przygotowanie do szkoły!

Każde dziecko dostało do dyspozycji komputer z bardzo dobrym  edukacyjnym programen szachowym extra dla dzieci. W zamku robiły zadania, a w bibliotece grały partie, tu brylował Kuba. Mieliśmy też „Kino szachowe” i partie w Internecie, tam walczył dzielnie Marcel.

W przerwach najpopularniejsze były gry stołowe: piłkarzyki i hokej, z placu zabaw w ogrodzie z powodu pogody nie korzystaliśmy, poczekamy jak będzie cieplej.

03.11. Dzień szachów dla dzieci z omówieniem zasad grania partii w turniejach.

Omówiłem przepisy grania partii w turniejach z zegarami, a po zademonstrowaniu przykładów dzieci rozegrały partie, które skomentowałem dla wszystkich na dużym ekranie. Zachęcam na przyszłość do brania udziału w takich dniach szachów, zwłaszcza dzieci, które chcą brać udział w turniejach. One potrzebują najpierw się zaznajomić jak to prawidłowo robić.

Cieszę się niezmiernie z tego udanego początku, bo wiem jak ciężko w dzisiejszych szybkich czasach znaleźć czas. Ale naprawdę warto! Szachy to ogromna bardzo pozytywna wartość w każdym wieku, ale zwłaszcza dla dzieci. To dlatego Parlament Europejski zalecił wszystkim krajom EU wprowadzenie pedagogiczne szachów do systemów szkolnych. Prawie już wszystkie kraje to zrobiły i liczba dzieci uczących się szachów rośnie lawinowo, w Luksemburgu jeszcze nie. Jak mawiają światli ludzie „rodzice nauczcie dzieci szachów, a o ich przyszłość możecie być spokojniejsi”. Moje zadanie to przede wszystkim pokazać królestwo szachów i wykorzystać szachy jako instrument edukacyjny.

Poznawanie świata przez szachy jest wielką wspaniałą przygodą dla dzieci niezależnie od tego, czy będą mistrzami szachowymi czy nie.

Przesyłam linka do serwisu informacji o szachach szkolnych, język można samemu ustawiać.

https://us18.campaign-archive.com/?e&u=575f7b5c0fc8647661b141947&id=6a15b0ff59&fbclid=IwAR3shgPvta3j8aqG8ilHve71CkwptMFJj5uBG1K3fwORPYybS7Ju3Kj3reA

TERMINY:

Listopad

10.11. od 15.00 -19.00 godz. Szkółka szachowa

24.11. od 15.00 - 19.00 godz. Szkółka szachowa

Uwaga do szkółki szachowej:

Schachzentrum jest otwarte od 15.00 do 19.00 godz. i rodzice mogą sami wybierać pasujący im czas, od minimum 1 godziny do maksymalnie 4 godzin, płatność pozostaje 10,-€ /1  godz. Ponieważ każde dziecko pracuje ze swoim zeszytem, to mogą być razem początkujący i zaawansowani, jak również odpada sztywny czas rozpoczęcia i zakończenia.

Grudzień

01.12.od 15.00 - 19.00 godz. Szkółka szachowa

08.12. od 15.00 - 19.00 godz. Szkółka szachowa

Mistrz Miedzynarodowy Mietek Bakalarz