Geschrieben von: Mietek Bakalarz   
Samstag, den 19. Januar 2019 um 16:57 Uhr

GAZETKA 3/2018

SZKÓŁKA SZACHOWA kontynuuje dobry start!

Po feriach z szachami listopad upłynął zgodnie z planem i dość spokojnie.  Od grudnia zaczyna się coraz więcej dziać. Bardzo chciałem, aby dzieci zaczęły grać partie turniejowe z innymi dziećmi, dlatego zaproponowałem więcej zajęć, w celu przygotowania do udziału w nich. W tym celu wyjaśniałem zasady gry w turniejach, pokazywałem filmy z turniejów, graliśmy wiele partii treningowych z zegarami. Oczywiście nie można wymagać, żeby dzieci od razu prawidłowo wszystko robiły, ale jestem zadowolony z tego jak sobie radziły. Zwłaszcza na feriach z szachami położyłem główny nacisk na takie ćwiczenia i świetne wyniki z turnieju Vandoeuvre-Nancy potwierdziły słuszność tego programu.

A teraz zobaczmy jak radziły sobie dzieci z naszej szkółki szachowej, przy punktacji: 1 punkt za wygraną, 0,5 za remis i 0 za przegraną

Turniej szachów klasycznych Trier  21.12. -23.12.2018, bardzo dobrze grali Marcel FRYDEL 3 wygrane i 2 przegrane i Noa ROSEN.

Mistrzostwa Rheinland 04.01.-06.01. w Cochem, szachy klasyczne, znów ładnie zagrał Marcel FRYDEL 4 punkty z 7 i miejsce 7. Brawo Marcel!

Festiwal Vandoeuvre les Nancy, świetnie radziły sobie nasze dzieci:

04.01.-06.01.2019  Open C turniej szachów klasycznych, 50 minut + 10 sekund na ruch: mój syn Adrian BAKALARZ 4,5 punkta z 8 partii, wynik rankingowy 1309 ELO i dobre 21 miejsce wśród 62 uczestników. Bardzo dobry wynik osiagnal Luca STAN ur.2010 4 punkty z 8, miejsce 26 i wynik rankingowy 1277.

Tabela turniejowa: http://www.echecs.asso.fr/Resultats.aspx?URL=Tournois/Id/45970/45970&Action=Ga

06.01. Open D turniej szachów szybkich, 15 minut dla każdego na partie: dużą niespodziankę sprawił Giuseppe GARGANI 3,5 z 5 partii co dało mu 4 miejsce!, niewiele gorszy był Mateusz LOMACZ 3 punkty i miejsce 5! Dzielnie walczyli: Giorgio GARGANI 2 punkty i Mikołaj LOMACZ (ur. 2013!) 1,5. Super chlopaki!

Tabela: http://vandoeuvre-echecs.com/wp-content/uploads/2019/01/Tournoi-D.html

Myślę, że te świetne wyniki zaskoczyły przede wszystkim rodziców, przy dalszym wsparciu będą jeszcze lepsze! Dla mnie najważniejsze jest żeby dzieci nauczyły się myśleć, i do tego służą zajęcia w mojej szkółce. Poprzez granie partii w ramach szkółki czy na turniejach, staram się sprawdzać osiągnięte postępy. Generalnie dzieci powinny grać dużo poważnych partii z innymi dziećmi, aby uczyć się widzieć. Po tym etapie oczywiście będę wspierał wyniki sportowe, wychowałem kilku Mistrzów Niemiec i wielu w Luxemburgu.

W tym miejscu kilka uwag odnośnie udziału w turniejach:

1. Systemy rozgrywek

a) system kołowy, każdy gra z każdym: stosuje się w turniejach zamkniętych na zaproszenie organizatora i w turniejach z małą ilością uczestników

b) system szwajcarski (Swiss), najpopularniejszy na całym świecie, stosuje się w turniejach otwartych dla większej ilości uczestników. Zasadą jest, aby grali możliwie równi sobie zawodnicy, np. gra 40 zawodników i po 1 rundzie 20 wygrało, a 20 przegrało, to w 2 rundzie tych 20 co wygrało tworzy jedną grupę i gra w ramach tej ze sobą, a 20 którzy przegrało tworzy swoją grupę. Na końcu grają najlepsi ze sobą decydujące partie o zwyciestwo, a inni o jak najlepsze miejsca. Kojarzenia kto z kim zagra wykonuje sędzia z pomocą specjalnych programów komputerowych. Tym systemem są rozgrywane wszystkie ważniejsze turnieje dla dorosłych i dzieci. Nas interesują turnieje dla dzieci.

2. Turnieje dla dzieci i dla młodzieży:

a) są rozgrywane według wieku i mają oznaczenie literą U (skrót od angielskiego Under), a za nią stoi wiek np. U7 oznacza grupa wiekowa do 7 lat, i to jest najniższa oficjalna grupa wiekowa na świecie, najwyższa to U18, czyli do wieku 18 lat.

b) wiek, w szachach do wieku liczy się tylko i wyłącznie rok urodzenia (dzień i miesiąc nie są brane pod uwagę), czyli aktualnie U7 na rok 2019 to dzieci urodzone w roku 2012 i młodsze.

c) organizowanych jest bardzo wiele turniejów dla dzieci na całym świecie, również w Europie. Najczęściej gra wiele dzieci np. w Spodku w Katowicach 2016 grało ich około 1500, w Szwecji w turniejach szkolnych gra ponad 30.000 uczniów, w otwartych mistrzostwach Niemiec około 700. Ocenia się, że w Europie co tydzień uczy się szachów w szkołach ponad 6 milionów dzieci.

3. Kategorie turniejów dla dzieci. Są różne kategorie:

1) Festiwale specjalnie robione dla dzieci, tam znakiem rozpoznawczym jest program poza szachowy, organizatorzy mają doświadczenie z dziećmi i troszczą się o nie. Te imprezy należy absolutnie preferować! Zwłaszcza turnieje dla szkół są często atrakcyjne. Często można grać w takich turniejach bez licencji zawodniczej w jakimś klubie. Taki będzie na przykład turniej, który organizuję Mistrzostwa Schengen 10.05.-11.05.2019 w Luxemburgu.

2) Turnieje sportowe,

a) turnieje krajowe, łącznie z Mistrzostwami kraju

b) turnieje międzynarodowe na całym świecie, najważniejsze to: Mistrzostwa Świata i Europy indywidualne i drużynowe.

Aby brać udział trzeba posiadać: licencje zawodniczą w klubie i licencję międzynarodową FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa), którą wydaje federacja szachowa danego kraju.

4. Rodzaje turniejów z uwzględnieniem tempa gry, czyli czasu do namysłu.

a) szachy klasyczne, czyli od minimum 1 godziny i więcej czasu do namysłu na każdego zawodnika w partii. Jeśli są zegary elektroniczne dopuszcza się wyjątkowo 50 minut z dodatkiem 10 sekund na ruch (tak był grany turniej C w Vandoeuvre -Nancy 04.01.-06.01.2019).

b) szachy szybkie, od więcej niż 10 minut do mniej niż 60 minut, standard przyjęty na świecie, który ja też preferuję, to czas do namysłu dla każdego: 25 minut z dodatkiem 10 sekund za każdy ruch.

c) szachy błyskawiczne (blitz), czas do namysłu wynosi 10 minut lub mniej.

Uwaga! Nie zaleca się grania turniejów z tempem błyskawicznych dla dzieci, które jeszcze nie nauczyły się myśleć i widzieć. O udziale w takim turnieju powinien decydować nauczyciel szachów. Można grać czasami takie partie dla relaksu z przyjaciółmi.

5. Ranking: dotyczy szachów sportowych i dopiero po uzyskaniu go jest się zawodnikiem.

a) krajowy, aby go uzyskiwać, należy mieć licencję zawodnika w klubie szachowym. Każdy kraj ma swój własny system przeliczania wyniku w turnieju na punkty rankingowe.

b) międzynarodowy (w skrócie ELO FIDE), aby go uzyskać trzeba mieć licencje zawodnika w Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Ten system rankingowy obowiązuje na całym świecie i jest oficjalnie publikowany na pierwszy dzień każdego miesiąca np. obecny jest ważny od 01.01.2019 do 31.01.2019.

W skrócie ranking to tak jakby się wspinać od podstawy na dole na wysoką górę, im wyżej tym wyższa pozycja na świecie. Najlepszy zawodnik na świecie Mistrz Świata Magnus Carlsen z Norwegii wszedł na wysokość 2835 m. Najlepszy Polak Jasiu Duda ma 2738.

6. Licencje zawodnika:

a) krajowa, wystawiana przez klub, za to jest pobierana opłata roczna.

b) międzynarodowa FIDE (ID code) wystawiana przez krajową federację szachową dla której chce się grać.

Więcej szczegółów o przepisach gry na:  http://pzszach.pl/2019/01/09/przepisy-gry/

Uwaga: ja mogę wystawiać licencje zawodnicze w Niemczech, ale wtedy dziecko będzie reprezentować Niemcy. Jeśli rodzic ma obywatelstwo polskie to mogę też załatwić licencje w Polsce, aby reprezentowało Polskę. Nie mogę wystawiać w Luxemburgu, jeśli rodzic chce, aby jego dziecko reprezentowało Luxemburg to są 2 wyjścia:

a) założyć nowy klub, co byłoby najlepsze, czy ktoś z Państwa chciałby w tym pomoc?

b) zapisać dziecko do już istniejącego, najlepszy klub to Le Cavalier Differdange, gdzie jestem trenerem. W razie pytań w tych sprawach proszę mi wysłać maila.

TERMINY:

Styczeń 2019

Szkółka szachowa 12.01.2019 i 26.01.2019.  od 15.00 do 19.00 godziny

12.01.2019 UWAGA! W tym dniu krótko przed 17.00 godziną będzie przeprowadzony krótki wywiad ze mną, dzieci dostaną pytanie: dlaczego lubią szachy. I dlaczego chętnie biorą udział w mojej szkółce. Na koniec będą robione zdjęcia, ale tylko tych dzieci, których rodzice się na to zgodzą. Reportaż ukaże się w gazecie Luxemburger Wort.  Prosilbym o porozmawianie z dziećmi na temat tych pytań, żeby się nie stresowały i nie bały..

20.01. niedziela wycieczka nad Morze Północne na najsłynniejszy w Europie Festiwal Szachowy Tata Steel w Wijk aan Zee Holandia około 400 km.

Atrakcje:

a) wspaniale zorganizowany festiwal szachowy światowego formatu

b) udział czołówki światowej z genialnym Mistrzem Świata Magnusem Carlsenem na czele, będzie też grał najlepszy polski szachista Jasiu Duda

c) wejście do hali turniejowej jest gratis, w 2017  udało nam się zrobić zdjęcia z Carlsenem i innymi znanymi ludźmi

d) niesamowita atmosfera festiwalu, ale też całej okolicy

Ponieważ to będzie 8 runda grana od godziny 13.30 do około 17.30 to należałoby wyjechać około 09.00 godziny. Proszę o zgłoszenia do mnie, kto będzie mógł jechać autem, o której godzinie i ile ma miejsc, abym mógł skoordynować wyjazd. Bardzo polecam wziąć udział, bo to wyjątkowa okazja.

Link https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=VCPv7VJGTdc

Luty 2019

Szkółka szachowa: 09.02. i 16.02. od 15.00 do 19.00 godziny.

Ferie z szachami od minimum 6 zgłoszeń do dnia 26.01.

18.02.- 22.02. od 08.30 do 13.30 godz., opłata 30,-€ za 1 dzień, rodzeństwo 25,-€/osoba

Turnieje:

02.02. Dynamikum Science Center Fröhnstraße 8, D-66954 Pirmasens www.dynamikum.de, Świetny turniej dla dzieci ur. 2011 i młodszych, który gorąco polecam. Dynamikum to słynne centrum eksperymentów zwłaszcza dla dzieci. Wstęp jest dla dzieci i osób towarzyszących gratis! Jedynie jest opłata za udział w turnieju 8,-€, ale za to atrakcyjne nagrody. Znakomity wyjazd rodzinny również dla dzieci, które by nie grały. Start turnieju: 10.00 godz., 5 partii, czas do namysłu na partie 30 minut dla każdego. Rozdanie nagród ok. 17.00 godz.

Uwaga zameldowania tylko są możliwe przeze mnie do 21.01.

Dla planujących na przyszłość:

10.05.-11.05. Mistrzostwa Schengen w Luxemburgu City rozpiska znajduje się na mojej stronie http://www.schachzentrum.com/images/stories/pdf/schengen_festival_2019_pl.pdf

W tym miejscu prośba: potrzebuje wsparcia na Mistrzostwa Schengen: szukam sponsorów i osób odpowiedzialnych za obchody dnia Europy 09.05. gdyż bardzo chciałbym włączyć ten turniej do programu Dnia Europy, jeśli ktoś z Państwa mógłby mi pomoc byłbym wdzięczny.

08.06.-10.06. D-34508 Willingen Sauerland Niemcy, ok. 370 km, fantastyczny turniej dla dzieci ur. 2010 i młodszych. Sobota-poniedziałek, wolne od szkoły. Planuje tam jechać.

06.07. – 13.07. wakacje z szachami, wyjazd ze mną na Festiwal szachowy dla dzieci do Saint-Lö Francja / Normandia

 

pozdrawiam

Mistrz Międzynarodowy

Mietek Bakalarz Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. Handy: +352 691 502 677